سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS ) چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان (BMS ) یا سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS ) به سیستمی اطلاق می شود که در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود کنترل قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی های مناسب را برای کاربر امکان پذیر می نماید. قسمت های مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسیسات مکانیکی ، سیستم تهویه مطبوع (HVAC) ، تجهیزات روشنایی ، آسانسور و پله برقی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و …نیزتسری یابد. به طور کلی هدف از استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق شرایط کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و نیاز ساختمان در آن زمان است.

مزایای سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS )

در هوشمندسازی ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصارف انرژی، کاهش هزینه های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد .با بکارگیری انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک سیستم واحد می توان بصورت لحظه ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص می باشد که با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا می گردد.
در ساختمان های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل در ها، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترلهای هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد . با اجرای سیستم  مدیریت ساختمان، ساختمان مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی خواهد شد که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و باعث می شود از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش را افزایش دهد .سیستم های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود .همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است. با تعریف سطوح دسترسی مختلف می توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.

همچنین قابلیت کارکرد سیستم های مختلف جانبی یا سیستم های مدرن، مانند بویلرهای چگالشی، سیستم های خورشیدی، سیستم های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و … که خود دارای سیستم کنترل جداگانه ای می باشند از طریق برقراری ارتباط سیستم مورد نظر با سیستم مدیریت مرکزی وجود داشته و قابل تعریف در سیستم مدیریت ساختمان است.

وظايف سيستم مديريت هوشمند ساختمان

1) تأمين شرايط آسايش براي افراد داخل ساختمان.

2)امکان مانيتورينگ و کنترل تمامي نقاط تحت کنترل از طريق يک کامپيوتر شخصي و يا اينترنت.

3)بهره برداري بهينه از تجهيزات و ارائه ي سرويس و نگهداري مناسب براي تجهيزات به منظور افزايش عمر مفيد آن ها.

4) کنترل تجهيزات به همراه برنامه ريزي زماني عملکرد آن ها

5)کاهش هزينه هاي مربوط به نگهداري و ارائه ي سرويس به موقع و مورد نياز تجهيزات

6)بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف انرژي

7) امکان گزارش گيري از کميت و کيفيت تجهيزات و عملکرد آن ها

8) کنترل تأسيسات مکانيکي و الکتريکي

9)کنترل تهويه ي مطبوع

10)سيستم اعلام حريق و کنترل دود

11)کنترل تردد وحفاظت

12)مديريت آسانسورها  و پله برقی ها

13)کنترل سيستم هاي روشنايي، همچنین هر  سیستمی را که دارای پروتکل های  ارتباطی استاندارد ( Profibus، ModBus، SNMP  و …) را دارا باشد، می توان به این سیستم متصل کرد و آن سیستم مورد نظر را کنترل نمود.